News

SABC TV bags an incredible 71 nominations at SAFTAs 13

Date: Feb 20, 2019

SABC2 is once again the main broadcaster of the South African Film and Television awards broadcasting live from Sun City for the third consecutive year.

This year’s awards will take place on Saturday, 2nd March 2019, at 20:00 following a 30 minutes glitz and glam of the red- carpet from 19:00-19:30.

The TV Network celebrates a massive 71 nominations, proving to be amongst the leading broadcasters in the world.

The award nominations shows appreciation of the quality of work put out by the extremely talented productions  both in front and behind the scenes - from hair and make-up, wardrobe , directing, scriptwriting as well as the hard work of our actors and on-air-talent.

SABC1’s Uzalo leads the nomination pack with 9 nominations including Dawn Thandeka King for her outstanding portrayal of MaNgcobo, nominated for best actress in a TV soap and Khaya Dladla who plays the role of GC, nominated for best supporting actor in a TV soap.

After walking away with the Golden Horn last year, Tjovitjo’s Warren Masemola is proudly nominated in the Best Actor in a TV Drama category for a second year in a row.

As he bows out of his 28 year presenting career with the show, seasoned Noot Vir Noot presenter, Johan Stemmet received a nomination in the Best TV Presenter category, and the SABC2’s longest running game show Noot vir Noot which celebrates its 28 year milestone on air this year has been nominated in the Best Game Show category.

Other notable nominees for SABC 2 are newly commissioned Die Vlieende Springbokkie and In Die Kollig with one nomination each, for Best Actor in a TV Comedy and Best TV Presenter respectively.

SABC 3’s comedy, Bedford Wives received 5 nominations in the comedy categories. New on SABC3, Hectic on 3 received nominations for Best Children’s Programme and Best TV Presenter.

SABC TV Nominees list
 

Programme

Award Title

Nominee

Channel

 

 

 

 

Uzalo

 

 

 

 

 

 

 

  • Best Achievement in Editing – TV Soap

 

  • Best Achievement in Sound – TV Soap

 

  • Best Achievement in Cinematography – TV Soap

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Soap

 

  • Best Achievement in Make-up and Hair – TV Soap

 

  • Best Actress – TV Soap

 

  • Best Supporting  Actor – TV Soap

 

  • Best TV Soap

 

 

 

 

 

  • Nhlanhla Mngadi

 

 

 

  • Timotheus Du Preez

 

 

 

  • Sanele Mgobhozi

 

 

 

 

  • Nokubonga Ngobeni

 

 

 

  • Stella Johnson

 

 

 

 

 

  • Dawn Thandeka King  (MaNgcobo)

 

  • Khaya Dladla

 

 

 

  • Stained Glass Productions

SABC1

Tjovitjo

 

 

 

 

  • Best Achievement in Directing- TV Drama

 

  • Best Achievement In Editing- TV Drama

 

  • Best Achievement in Art Direction- TV Drama

 

  • Best Achievement in Cinematography – TV Drama

 

  • Best Actor – TV Drama

 

  • Best TV Drama
  • Vincent Moloi

 

 

 

 

  • Mokweikaye Masisi

 

 

 

  • Vivienne Mahloko

 

 

 

 

  • Motheo Moeng

 

 

 

 

 

  • Warren Masemola

 

  • Tjovitjo

 

SABC1

Emoyeni

 

 

 

 

 

  • Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama

 

 

  • Best Achievement in Editing- TV Drama

 

  • Best Achievement in Sound – TV Drama

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Drama

 

  • Best Achievement in Cinematography – TV Drama

 

  • Best Actor – TV Drama

 

  • Thishiwe  Ziqubu, Karabo Lediga, Tshenolo  Mabale, Nozipho  Nkelemba & Mmabatho  Montsho

 

 

  • Itumeleng Nkabinde

 

 

 

  • Sizwe Msibi

 

 

 

 

  • Honey Makwakwa

 

 

 

 

  • Marc Rowlston

 

 

 

 

 

  • Mothusi Magano

 

Abomzala

 

 

 

  • Best Achievement in Art Direction- TV Comedy

 

  • Best Achievement  in Make-Up and Hair – TV Comedy

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Comedy

 

  • Best Actress – TV Comedy

 

  • Best Supporting Actress- TV Comedy
  • Lerato Pitso

 

 

 

 

 

  • Regentse Munyai

 

 

 

 

 

  • Gisellah Mcleon

 

 

 

 

  • Ngobile Sipamla

 

 

  • Nomsa Buthelezi

SABC2

Bedford Wives

 

 

 

 

  • Best Achievement in Directing – TV Comedy

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Comedy

 

  • Best Achievement in Sound – TV Comedy

 

  • Best Achievement in Cinematography- TV Comedy

 

  • Best Achievement in Editing- TV Comedy
  • Catharine Cooke and Krijay Govender

 

 

 

  • Bryce Bowers

 

 

 

 

  • Janno Muller

 

 

 

 

  • Justus De Janger

 

 

 

 

 

  • Sandra Viera and Arti Gopal

 

Thuli no Thulani

 

 

 

  • Best Achievement in Scriptwriting – TV Comedy

 

 

 

 

 

 

  • Best Actor – TV Comedy

 

  • Best TV Comedy
  • Rethabile Ramaphakela, Mpho  Osei,   Karabo  Lediga, Anne Davis, Julian Koboekae,  Tshegofatso Monaisa, Meren Reddy, Bradley Katzen &  Katleho Ramaphakela

 

  • Wright Ngobeni

 

 

  • Burnt Onion Productions

SABC1

Side Dish Dilemma

 

  • Best Achievement in Directing – TV Drama

 

  • Best Achievement in Original Music/ Score- TV Drama  

 

  • Best Achievement in Cinematography – TV Drama
  • Mandla Ngcongwane

 

 

 

 

  • Kurt Slabbert

 

 

 

 

 

  • Gaopie Kabe and Tiyane Nyembe

SABC1

Taryn and Sharon

 

 

 

  • Best Achievement in Art Direction- TV Comedy

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Comedy

 

  • Best Supporting Actor – TV Comedy
  • Massimo Bastiotto

 

 

 

 

 

  • Melissa Van Eck

 

 

 

 

  • Muzi Mthembu

SABC3

The Docket

 

  • Best Achievement in Art Direction- TV Drama

 

  • Best Achievement in Wardrobe – TV Drama 

 

  • Best Achievement in Make-up and Hair – TV Drama

 

  • Ilze Van Der Berg, Richard Rehbock and Nazo Maloyi

 

 

 

  • Mncendisi Mbombo, Talya Smith and Thuli Mlangeni

 

 

  • Wendy Klaasen and Kayla Morris

SABC3

Thandeka’s Diary

 

 

  • Best Achievement in Scriptwriting – TV Comedy

 

  • Best Achievement in Make-up and Hair – TV Comedy
  • The Writing Team

 

 

 

 

  • Regentse Munyai

SABC1

Mi Kasi Su Kasi

 

 

 

  • Best Youth Programme

 

  • Best TV Presenter
  • What Box

 

 

  • Sthembiso Dliwayo

SABC1

Bantu Hour

 

 

  • Best Achievement in Sound – TV Comedy

 

  • Best Actress – TV Comedy
  • Jeremy C Elwell

 

 

 

 

  • Talitha Ndima

SABC2

Noot Vir Noot

 

 

 

  • Best Game Show

 

  • Best TV Presenter
  • Stemmburg Television

 

 

  • Johan Stemmet

SABC2

Kick It

 

 

  • Best Factual and Educational Programme

 

  • Best TV Presenter
  • Engage Entertainment

 

 

 

 

  • Kabelo Mabalane

SABC2

Isidingo

 

 

  • Best Achievement in Directing – TV Soap

 

  • Most Popular TV Soap/ Telenovela
  • Nthabiseng Tau, Michael Sebonego and Keke Mphuthi

 

 

  • Pomegranate Media

SABC3

Hectic On 3

 

 

  • Best Children’s Programme

 

  • Best TV Presenter
  • Okuhle Media

 

 

  • Melo Moloto

SABC3

The Man Cave

 

  • Best Magazine Show

 

  • Best TV Presenter
  • Cheeky Media

 

 

  • Sivuyile Ngesi

SABC3

Single Girls

 

 

  • Best Supporting Actor- TV Comedy
  • Warren Masemola

SABCL

YOTV Live Career Thursday

 

  • Best Children’s Programme
  • Urban Brew Studios

SABC1

Skeem Saam

 

 

  • Most Popular TV Soap/Telenovela
  • Peu Communication Solutions

SABC1

Die Vlieende Springbokkie

 

  • Best Actor- TV Comedy
  • David Isaacs

SABC2

Skwizas

 

  • Best Supporting Actor- TV Comedy

 

  • Tshepo Maseko

SABC2

Restyle My Style

 

 

  • Best Children’s Programme
  • Quizzical Pictures

SABC2

50/50

 

 

  • Best Magazine Show
  • Clive Morris Productions

SABC2

Siyaya- Wildest Cape

 

 

  • Best Youth Programme
  • Francois Odendaal Productions

SABC2

In Die Killig Met…Katlego Maboe

 

  • Best TV Presenter
  • Katlego Maboe

SABC2

Someone To Blame- The Ahmed Timol Inquest

 

 

  • Best Documentary Short
  • EMS Productions cc

SABC3

Trending SA

 

  • Best Talk Show
  • Topina (PTY) LTD

SABC3

Tropika Island of Treasure Maldives

 

  • Best TV Presenter
  • Katlego Maboe

SABC3

 

 

 

 

 

Comments

comments powered by Disqus

Web Content Viewer (JSR 286)

Actions
Loading...
Complementary Content
CLOSE

Your Name:*

Your Email:*

Your Message:*

Enter Captcha:*